Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 314 guests και κανένα μέλος

Μαθητές και μαθήτριες από όλες τις τάξεις του Λυκείου μας παρακολούθησαν την Τετάρτη 28 Φεβρουαρίου 2024 στο Δημοτικό Θέατρο του Δήμου Νεάπολης-Συκεών την ταινία "Φόνισσα" της Εύας Νάθενα, που είναι βασισμένη στο ομώνυμο μυθιστόρημα  του Αλ. Παπαδιαμάντη. Η ατμόσφαιρα και οι χαρακτήρες  του κλασικού αυτού έργου αποκαλύπτονται μέσα από μια άρτια κινηματογραφική απόδοση. Η προβολή της ταινίας υλοποιήθηκε στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Γλώσσας και Λογοτεχνίας.

FB IMG 1711486694964

Ομάδα μαθητών του σχολείου μας παρακολούθησε την παράσταση "Ένα Βήμα Τη Φορά The Musical" στο θέατρο Ράδιο Σίτυ.

FB IMG 1711486745755FB IMG 1711486751750

Την Παρασκευή 26 Ιανουαρίου και την Τρίτη 30 Ιανουαρίου 2024 οι μαθητές της Α' Λυκείου παρακολούθησαν στη Μονή Λαζαριστών-Σκηνή Σωκράτης Καραντινός τη θεατρική παράσταση "Ερωτόκριτος" του Βιτσέντζου Κορνάρου, το κορυφαίο έργο της Κρητικής Λογοτεχνίας, που αποτελεί ένα αυτόνομο ποιητικό σύμπαν μεγάλου πλούτου και αφηγηματικής δύναμης. Το έμμετρο μυθιστόρημα μεταφέρεται επί σκηνής συνδυάζοντας τη δύναμη της αφήγησης και της μουσικής και μας μιλά για την αγάπη, την αφοσίωση, την επιμονή και την πίστη στη ζωή.

20240126 120811

Στα πλαίσια υλοποίησης του Προγράμματος Αγωγής Υγείας με τίτλο "Αλέξανδρος Νικολαΐδης: μας ενέπνευσε με τη ζωή του, μας εμπνέει και μετά.." κατά το σχολικό έτος 2022-2023 μια ομάδα μαθητών συγκέντρωσε πληροφορίες για τη ζωή και τη δράση του αθλητή και πήρε συνέντευξη από τον εικαστικό κ.Σιμόπουλο, ο οποίος φιλοτέχνησε την προσωπογραφία του που κοσμεί το 1ο Γενικό Λύκειο Σταυρούπολης απ΄όπου αποφοίτησε.

Ακολουθούν δύο παρουσιάσεις με τα αποτελέσματα των εργασιών του προγράμματος.