Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 96 guests και κανένα μέλος

Από τις 27 έως τις 29 Μαρτίου στο πλαίσιο των προγραμμάτων Αγωγής Σταδιοδρομίας που υλοποιούνται φέτος στο σχολείο μας μαθητές και μαθήτριες της Β λυκείου συμμετείχαν στην εκπαιδευτική εκδρομή στην Αλεξανδρούπολη.

Αρχικά επισκέφθηκαν το Παιδαγωγικό Τμήμα του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης. Στόχος της επίσκεψης η ενημέρωση τους για το πρόγραμμα σπουδών του τμήματος. Οι μαθητές ενημερώθηκαν από τον Πρόεδρο του τμήματος και από μέλη ΔΕΠ. Ταυτόχρονα ξεναγήθηκαν στα άριστα εξοπλισμένα εργαστήρια Βιολογίας και Μαθηματικών-Πληροφορικής.

1 2 1 3 1 4

Επίσης, επισκέφθηκαν το Τμήμα Ιατρικής σχολής και Μοριακής Βιολογίας του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης. Στόχος της επίσκεψης η ενημέρωση τους για το πρόγραμμα σπουδών των τμημάτων και η εξοικείωση τους με τους χώρους εργαστηρίων.

2 3 1 1

Από την επίσκεψη του σχολείου μας στην ελαιουργεία Κύκλωπας. Οι μαθητές μας ενημερώθηκαν για τον κύκλο εργασιών της εταιρείας, ξεναγήθηκαν στους χώρους της επιχείρησης και ταυτόχρονα πήραν μέρος σε γευσιγνωσία διαφορετικών ποιοτήτων ελαιόλαδου.

olive1 olive2

Τέλος, το σχολείο μας επισκέφθηκε το εργοστάσιο της Sunlight Group που εδρεύει στο Νέο Όλβιο της Ξάνθης. Οι μαθητές και οι μαθήτριες ενημερώθηκαν για τη δομή και τη λειτουργία της επιχείρησης, τον κύκλο εργασιών της και τις δυνατότητες απασχόλησης που προσφέρονται στους νέους. Ξεναγήθηκαν στους χώρους του εργοστασίου και απόλαυσαν τη ζεστή φιλοξενία των ανθρώπων της εταιρείας.

SUNLIGHT1 SUNLIGHT3

SUNLIGHT4